534B1503JC
534B1503JC
534B1503JC
DigiKey Part Number
534B1503JC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
534B1503JC
Description
POT 50K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Detailed Description
50k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 2W Solder Lug
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Resistance (Ohms)
50k
Tolerance
±5%
Actuator Length
0.812" (20.63mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.2497" (6.34mm)
Size - Body
Round - 0.875" Dia (22.23mm)