534B1102JL
DigiKey Part Number
SP534-1.0K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
534B1102JL
Description
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 2W Solder Lug
Manufacturer
Vishay Spectrol
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Packaging
Bulk
Resistance (Ohms)
1k
Tolerance
±5%
Actuator Length
0.812" (20.63mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.2497" (6.34mm)
Size - Body
Round - 0.875" Dia x 0.750" H (22.22mm x 19.05mm)