157S103MX
DigiKey Part Number
157S103MX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
157S103MX
Description
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Servo Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 1W Solder Turret
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Spectrol
Adjustment Type
User Defined
Series
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Packaging
Bulk
Rotation
Continuous
Part Status
Active
Resistive Material
Conductive Plastic
Resistance (Ohms)
10k
Termination Style
Solder Turret
Tolerance
±20%
Actuator Type
Round
Power (Watts)
1W
Actuator Length
0.500" (12.70mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.1248" (3.17mm)
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Servo Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.875" Dia (22.23mm)