SUP53P06-20-E3
DigiKey Part Number
SUP53P06-20-E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUP53P06-20-E3
Description
MOSFET P-CH 60V 9.2A/53A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
63 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 9.2A (Ta), 53A (Tc) 3.1W (Ta), 104.2W (Tc) Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SUP53P06-20-E3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
115 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3500 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.1W (Ta), 104.2W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
19.5mOhm @ 30A, 10V