SUM70101EL-GE3
DigiKey Part Number
SUM70101EL-GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SUM70101EL-GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SUM70101EL-GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUM70101EL-GE3
Description
MOSFET P-CH 100V 120A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 120A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SUM70101EL-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
190 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7000 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.1mOhm @ 30A, 10V