SUM40012EL-GE3
DigiKey Part Number
742-SUM40012EL-GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
742-SUM40012EL-GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
742-SUM40012EL-GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUM40012EL-GE3
Description
MOSFET N-CH 40V 150A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
55 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 150A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
195 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10930 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.67mOhm @ 30A, 10V