SUD50P04-09L-E3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 217 824
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Renesas Electronics Corporation
P-Channel 40 V 50A (Tc) 3W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount TO-252AA
SUD50P04-09L-E3
DigiKey Part Number
SUD50P04-09L-E3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SUD50P04-09L-E3CT-ND - Cut Tape (CT)
SUD50P04-09L-E3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUD50P04-09L-E3
Description
MOSFET P-CH 40V 50A TO252
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4800 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 136W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.4mOhm @ 24A, 10V