SIRS5800DP-T1-GE3
DigiKey Part Number
742-SIRS5800DP-T1-GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
742-SIRS5800DP-T1-GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
742-SIRS5800DP-T1-GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIRS5800DP-T1-GE3
Description
N-CHANNEL 80 V (D-S) MOSFET POWE
Manufacturer Standard Lead Time
55 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 46A (Ta), 265A (Tc) 7.4W (Ta), 240W (Tc) Surface Mount PowerPAK® SO-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIRS5800DP-T1-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
122 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6190 pF @ 40 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
7.4W (Ta), 240W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Supplier Device Package
PowerPAK® SO-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.8mOhm @ 20A, 10V