SIHP22N60S-E3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 2 592
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 532
Similar
onsemi
In Stock: 790
onsemi
Infineon Technologies
In Stock: 499
Infineon Technologies
In Stock: 513
IXYS
In Stock: 219
N-Channel 600 V 22A (Tc) Through Hole TO-220AB
SIHP22N60S-E3
DigiKey Part Number
SIHP22N60S-E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHP22N60S-E3
Description
MOSFET N-CH 600V 22A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 11A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Packaging
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110 nC @ 10 V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2810 pF @ 25 V
FET Type
Mounting Type
Through Hole
Technology
Supplier Device Package
TO-220AB
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Package / Case
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C