SIHB22N65E-GE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 1 795
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 578
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1 095
Infineon Technologies
IXYS
IXYS
STMicroelectronics
In Stock: 819
STMicroelectronics
In Stock: 487
In Stock: 688
N-Channel 650 V 22A (Tc) 227W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263-3
SIHB22N65E-GE3
DigiKey Part Number
SIHB22N65E-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHB22N65E-GE3
Description
MOSFET N-CH 650V 22A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SIHB22N65E-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2415 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
227W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
180mOhm @ 11A, 10V