SIHA15N60E-GE3
DigiKey Part Number
742-SIHA15N60E-GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
742-SIHA15N60E-GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHA15N60E-GE3
Description
N-CHANNEL 600V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 15A (Tc) 34W (Tc) Through Hole TO-220 Full Pack
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
76 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1350 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
34W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220 Full Pack
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 8A, 10V