T93YA102KT20
DigiKey Part Number
T93YA-1.0K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T93YA102KT20
Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 21.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T93YA102KT20 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Sfernice
Number of Turns
21.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
1 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.382" x 0.197" Face (9.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%