T73YE101KT20
DigiKey Part Number
716-T73YE101KT20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T73YE101KT20
Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
100 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
100 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.276" x 0.260" Face (7.00mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%