RPS0500DH6R80JB
DigiKey Part Number
716-RPS0500DH6R80JB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS0500DH6R80JB
Description
SFERNICE FIXED RESISTORS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 Ohms ±5% 500W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Pulse Withstanding
Packaging
Box
Coating, Housing Type
Aluminum Oxide
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
6.8 Ohms
Size / Dimension
2.874" L x 2.362" W (73.00mm x 60.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Power (Watts)
500W