RCH50S10003FS06
DigiKey Part Number
716-RCH50S10003FS06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCH50S10003FS06
Description
SFERNICE FIXED RESISTORS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 MOhms ±1% 50W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Non-Inductive
Packaging
Bag
Coating, Housing Type
Aluminum Oxide
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
1 MOhms
Size / Dimension
1.882" L x 0.610" W (47.80mm x 15.50mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.602" (15.30mm)
Power (Watts)
50W