PRV6SAAAJXB25502MA
DigiKey Part Number
716-PRV6SAAAJXB25502MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRV6SAAAJXB25502MA
Description
POT 5K OHM 1.5W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1.5W PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRV6SAAAJXB25502MA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Sfernice
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Box
Rotation
300°
Part Status
Active
Resistive Material
Cermet
Resistance (Ohms)
5k
Termination Style
PC Pins
Tolerance
±20%
Actuator Type
Slotted
Power (Watts)
1.5W
Actuator Length
0.866" (22.00mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.118" (3.00mm)
Number of Turns
1.0
Bushing Thread
1/4
Features
Sealed
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.500" Dia (12.70mm)