PE60L0FLW100MA
DigiKey Part Number
716-PE60L0FLW100MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE60L0FLW100MA
Description
POT 10 OHM 6W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 6W Wire Leads
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Vishay Sfernice
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Rotation
300°
Packaging
Box
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads
Resistance (Ohms)
10
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Power (Watts)
6W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M10 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.984" Dia (25.00mm)