PE30L0FL103MAB
PE30L0FL103MAB
DigiKey Part Number
PE30FL-10K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE30L0FL103MAB
Description
POT 10K OHM 3W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 3W Solder Lug
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PE30L0FL103MAB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Sfernice
Adjustment Type
User Defined
Series
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Bulk
Rotation
300°
Part Status
Active
Resistive Material
Cermet
Resistance (Ohms)
10k
Termination Style
Solder Lug
Tolerance
±20%
Actuator Type
Slotted
Power (Watts)
3W
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Number of Turns
1.0
Bushing Thread
M10 x 0.75
Features
Sealed
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.776" Dia (19.70mm)