P16RP221MAB15 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sfernice
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sfernice
In Stock: 0
Datasheet
220 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
P16RP221MAB15
DigiKey Part Number
716-P16RP221MAB15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P16RP221MAB15
Description
P16 RP 220 20% A BO E3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Resistance (Ohms)
220
Tolerance
±20%
Power (Watts)
1W
Actuator Length
0.346" (8.80mm)
Actuator Diameter
0.630" (16.00mm)
Size - Body
Round - 0.630" Dia (16.00mm)