P16NP104MAB15CV1D
DigiKey Part Number
716-P16NP104MAB15CV1D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P16NP104MAB15CV1D
Description
P16 NP 100K 20% A BO E3 CV1D
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Box
Resistance (Ohms)
100k
Tolerance
±20%
Actuator Type
Round
Power (Watts)
1W
Actuator Length
0.378" (9.60mm)
Actuator Diameter
0.346" (8.80mm)
Size - Body
Round - 0.630" Dia (16.00mm)