P16NP103KAB15
DigiKey Part Number
716-P16NP103KAB15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P16NP103KAB15
Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Sfernice
Adjustment Type
User Defined
Series
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Box
Rotation
300°
Part Status
Active
Resistive Material
Cermet
Resistance (Ohms)
10k
Termination Style
Solder Lug
Tolerance
±10%
Actuator Type
Knob
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.630" (16.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M10 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Features
Sealed
Size - Body
Round - 0.630" Dia (16.00mm)