P16NM103MAB15F6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sfernice
In Stock: 202
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sfernice
In Stock: 35
Datasheet
In Stock: 5
In Stock: 21
In Stock: 0
In Stock: 0
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
P16NM103MAB15F6
DigiKey Part Number
716-P16NM103MAB15F6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P16NM103MAB15F6
Description
P16 N 10K 20% A F6 BO E3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±20%
Power (Watts)
1W
Actuator Length
0.370" (9.40mm)
Actuator Diameter
0.630" (16.00mm)
Size - Body
Round - 0.630" Dia (16.00mm)