P16NM103MAB15CV1D
DigiKey Part Number
716-P16NM103MAB15CV1D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P16NM103MAB15CV1D
Description
P16 NM 10K 20% A BO E3 CV1D
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Sfernice
Adjustment Type
User Defined
Series
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Box
Rotation
300°
Part Status
Active
Resistive Material
Cermet
Resistance (Ohms)
10k
Termination Style
Solder Lug
Tolerance
±20%
Actuator Type
Round
Power (Watts)
1W
Actuator Length
0.402" (10.20mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.370" (9.40mm)
Number of Turns
1.0
Bushing Thread
M10 x 0.75
Features
Sealed
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.630" Dia (16.00mm)