P11H1F0GHFY00102KA
DigiKey Part Number
716-P11H1F0GHFY00102KA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P11H1F0GHFY00102KA
Description
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Sfernice
Adjustment Type
User Defined
Series
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Box
Rotation
300°
Part Status
Active
Resistive Material
Cermet
Resistance (Ohms)
1k
Termination Style
Solder Lug
Tolerance
±10%
Actuator Type
Flatted
Power (Watts)
1W
Actuator Length
0.750" (19.05mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Number of Turns
1.0
Bushing Thread
3/8-32
Features
High Torque
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Square - 0.492" x 0.492" Face (12.50mm x 12.50mm)