DTO025C10R00JTE3
DigiKey Part Number
716-1065-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTO025C10R00JTE3
Description
RES SMD 10 OHM 5% 25W TO252
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 25W Chip Resistor TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 Automotive AEC-Q200, Non-Inductive Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTO025C10R00JTE3 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tube
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.323" L x 0.287" W (8.20mm x 7.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)