D2TO035CR0470FTE3
DigiKey Part Number
D2TO-.047A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D2TO035CR0470FTE3
Description
RES 0.047 OHM 1% 35W TO263
Detailed Description
47 mOhms ±1% 35W Chip Resistor TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive Thick Film
EDA/CAD Models
D2TO035CR0470FTE3 Models
Temperature Coefficient
±700ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)