D2TO020C10R00FTE3
DigiKey Part Number
D2TO020C10R00FTE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D2TO020C10R00FTE3
Description
RES SMD 10 OHM 1% 20W TO263
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±1% 20W Chip Resistor TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D2TO020C10R00FTE3 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tube
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)