CH0402-100RGFTA
DigiKey Part Number
716-1232-2-ND - Tape & Reel (TR)
716-1232-1-ND - Cut Tape (CT)
716-1232-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CH0402-100RGFTA
Description
CH 0402 100U 2% F TR E2
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±2% 0.3W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) RF, High Frequency Thin Film
Category
Features
RF, High Frequency
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.63mm)