TSTA7100
DigiKey Part Number
TSTA7100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSTA7100
Description
EMITTER IR 875NM 100MA TO18
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Infrared (IR) Emitter 875nm 1.4V 100mA 20mW/sr @ 100mA 10° TO-18-2 Metal Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSTA7100 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.4V
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Viewing Angle
10°
Packaging
Bulk
Orientation
Top View
Part Status
Active
Operating Temperature
100°C (TJ)
Type
Infrared (IR)
Mounting Type
Through Hole
Current - DC Forward (If) (Max)
100mA
Package / Case
TO-18-2 Metal Can
Radiant Intensity (Ie) Min @ If
20mW/sr @ 100mA