TSAL6100UL
DigiKey Part Number
751-TSAL6100UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSAL6100UL
Description
IR EMITTER HIPOWER 950NM 5MM 10D
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Infrared (IR) Emitter 940nm 1.35V 100mA 80mW/sr @ 100mA 20° Radial
Category
Wavelength
940nm
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.35V
Packaging
Bulk
Viewing Angle
20°
Part Status
Active
Orientation
Top View
Type
Infrared (IR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - DC Forward (If) (Max)
100mA
Mounting Type
Through Hole
Radiant Intensity (Ie) Min @ If
80mW/sr @ 100mA