WKO102MCPYCRKR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Roederstein
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Roederstein
In Stock: 10 676
Datasheet
Image for WKO102MCPYCRKR is not available
WKO102MCPYCRKR
DigiKey Part Number
2870-WKO102MCPYCRKRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WKO102MCPYCRKR
Description
WKO X440Y300VAC 1000PF 20% Y5U R
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)