ZPY5V1-TAP
DigiKey Part Number
ZPY5V1-TAPGICT-ND - Cut Tape (CT)
ZPY5V1-TAPGITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZPY5V1-TAP
Description
DIODE ZENER 5.1V 1.3W DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 1.3 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 700 mV
Mfr
Operating Temperature
175°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
1.3 W
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Impedance (Max) (Zzt)
2 Ohms