ZMY6V8-GS08
DigiKey Part Number
ZMY6V8-GS08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
ZMY6V8-GS08GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZMY6V8-GS08
Description
DIODE ZENER 6.8V 1W DO213AB
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 1 W ±5% Surface Mount DO-213AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZMY6V8-GS08 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 3 V
Mfr
Operating Temperature
175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
1 W
Supplier Device Package
DO-213AB
Impedance (Max) (Zzt)
2 Ohms