VS-95PF40
DigiKey Part Number
VS-95PF40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-95PF40
Description
DIODE STANDARD 400V 95A DO203AB
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 95A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 267 A
Mfr
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-203AB (DO-5)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 180°C
Current - Average Rectified (Io)
95A