VS-85HFR80
DigiKey Part Number
112-VS-85HFR80-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-85HFR80
Description
DIODE STD REV 800V 85A DO203AB
Detailed Description
Diode 800 V 85A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5)
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
9 mA @ 800 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
800 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 180°C
Current - Average Rectified (Io)
85A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 267 A