VS-40CTQ045PBF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 8 538
Datasheet
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
Similar
onsemi
In Stock: 33
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 20A Through Hole TO-220-3
VS-40CTQ045PBF
DigiKey Part Number
VS-40CTQ045PBFGI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-40CTQ045PBF
Description
DIODE ARR SCHOTT 45V 20A TO2203
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VS-40CTQ045PBF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
530 mV @ 20 A
Manufacturer
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 mA @ 45 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A