VS-25TTS08STRL-M3
DigiKey Part Number
112-VS-25TTS08STRL-M3TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VS-25TTS08STRL-M3CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VS-25TTS08STRL-M3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-25TTS08STRL-M3
Description
SCR 800V 25A TO-263AB (D2PAK)
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 800 V 25 A Standard Recovery Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
150 mA
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Off State (Max)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
350A @ 50Hz
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
800 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
45 mA
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.25 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - On State (It (AV)) (Max)
16 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
25 A