VS-25F120M
DigiKey Part Number
VS-25F120M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-25F120M
Description
DIODE STANDARD 1200V 25A DO203AA
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 25A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 78 A
Mfr
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-203AA (DO-4)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
25A