VS-20ETS08STRL-M3
DigiKey Part Number
112-VS-20ETS08STRL-M3TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VS-20ETS08STRL-M3CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VS-20ETS08STRL-M3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-20ETS08STRL-M3
Description
DIODE STANDARD 800V 20A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 800 V 20A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 800 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
800 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 20 A