VS-20ETF08PBF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | VS-20ETF08PBF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VS-20ETF08PBF |
Description | DIODE STANDARD 800V 20A TO220AC |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 800 V 20A Through Hole TO-220AC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | VS-20ETF08PBF Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Reverse Recovery Time (trr) 400 ns |
Packaging Tube | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 800 V |
Part Status Discontinued at DigiKey | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 800 V | Supplier Device Package TO-220AC |
Current - Average Rectified (Io) 20A | Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.31 V @ 20 A | Base Product Number |