VS-12TQ045STRLHM3
DigiKey Part Number
112-VS-12TQ045STRLHM3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-12TQ045STRLHM3
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 15A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 15A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.75 mA @ 45 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
900pF @ 5V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
15A
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
560 mV @ 15 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)