VS-12CWQ10FNTRHM3
DigiKey Part Number
VS-12CWQ10FNTRHM3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-12CWQ10FNTRHM3
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 100V 6A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 6A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
6A
Supplier Device Package
TO-252AA (DPAK)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 12 A