VS-10ETS12FP-M3
DigiKey Part Number
VS-10ETS12FP-M3GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10ETS12FP-M3
Description
DIODE STANDARD 1200V 10A TO2202
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 10A Through Hole TO-220-2 Full Pack
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-220-2 Full Pack
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 10 A