VI20150SGHM3/4W is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2 897
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1 995
Datasheet
Diode 150 V 20A Through Hole TO-262AA
VI20150SGHM3/4W
DigiKey Part Number
VI20150SGHM3/4W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VI20150SGHM3/4W
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 20A TO262AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 150 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tube
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-262AA
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 20 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)