VB20150S-E3/4W
DigiKey Part Number
VB20150S-E3/4W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VB20150S-E3/4W
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 20A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 20A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.43 V @ 20 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 150 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
20A