V8PAL50-M3/I
DigiKey Part Number
V8PAL50-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
V8PAL50-M3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
V8PAL50-M3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V8PAL50-M3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 4A DO221BC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 50 V 4A Surface Mount DO-221BC (SMPA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V8PAL50-M3/I Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
400 µA @ 50 V
Series
Capacitance @ Vr, F
1400pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-221BC (SMPA)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
4A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
430 mV @ 4 A