V35PW60HM3/I
DigiKey Part Number
V35PW60HM3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V35PW60HM3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
V35PW60HM3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V35PW60HM3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 35A SLIMDPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 35A Surface Mount SlimDPAK
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 mA @ 60 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
3600pF @ 4V, 1MHz
Series
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
SlimDPAK
Current - Average Rectified (Io)
35A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
720 mV @ 35 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)