UGE18CCT-E3/45 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Power Integrations
In Stock: 0
Datasheet
onsemi
In Stock: 144
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 73
In Stock: 176
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 18A Through Hole TO-220-3
UGE18CCT-E3/45
DigiKey Part Number
UGE18CCT-E3/45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UGE18CCT-E3/45
Description
DIODE ARRAY GP 150V 18A TO-220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Reverse Recovery Time (trr)
30 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 150 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Standard
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
18A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 20 A