TZX2V4A-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
onsemi
Upgrade
onsemi
Similar
Similar
Rochester Electronics, LLC
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 2.4 V 500 mW Through Hole DO-204AH (DO-35)
TZX2V4A-TR
DigiKey Part Number
TZX2V4A-TRGITR-ND - Tape & Reel (TR)
TZX2V4A-TRGICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZX2V4A-TR
Description
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO204AH
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 500 mV