TZX12B-TR
DigiKey Part Number
112-TZX12B-TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-TZX12B-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZX12B-TR
Description
DIODE ZENER 12V 500MW DO204AH
Detailed Description
Zener Diode 12 V 500 mW Through Hole DO-204AH (DO-35)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
35 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 9.5 V